Izdvojene vestiSrbija

Михајловићева: ЕПС мора да гради нове електране да бисмо били енергетски безбедни у наредним деценијама

СрбијаРеално/БЕОГРАД/24.07.22.- Потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, рекла је да је за енергетску безбедност у наредним деценијама важно да ЕПС што пре почне да гради нове енергетске капацитете, као и да се много брже улаже и у преносну мрежу.

“Због проблема у ЕПС-у ми ћемо сигурно увозити струју ове зиме и у наредних годину дана. Енергетски систем је велики и инертан систем и потребно је доста година да се он уруши, али и да се подигне. Сигурна сам да се више неће поновити оно што смо имали у децембру, кад је држава морала да хитно реагује јер смо имали систем који је био скоро пред колапсом. Држава је све време уз ЕПС, омогућили смо увоз угља и помажемо да могу да увозе електричну енергију јер сада увозимо око 10 одсто потрошње. Међутим, да бисмо били сигурни да ћемо имати довољно енергије и 2030. или 2040, потребно је да ЕПС почне да гради нове објекте, како бисмо били конкурентни и да не бисмо дошли у ситуацију да будемо зависни од увоза, не 10 одсто, него 30 или 40 одсто”, рекла је Михајловићева гостујући на ТВ Прва.

Она је подсетила да се у електроенергетици није градило претходне три деценије и да је градња нових капацитета кључна да ЕПС буде стабилан и да може да буде и регионални играч.

„Реверзибилна хидроелектрана Бистрица је требало 2020. године да буде на мрежи, а тек сада су направљени први кораци, и то на инстистирање Владе. Србија има све услове да има довољно енергије, јер можемо да користимо енергију сунца и ветра и да градимо и РХЕ, и Ђердап 3, и Бистрицу, два пројекта са којима се неоправдано каснило у претходним годинама. За Ђердап 3 би требало да искористимо ову и наредну годину да се припреми документација, и да онда се разговара о финансирању, јер је реч о инвестицији вредној око 1,5 милијарди евра. Нове електране су кључне да 2030. или 2040. Србија има сигурност у снабдевању електричном енергијом”, рекла је Михајловићева.

Упитана за критике у вези са најављеним поступком Енергетске заједнице против Србије у вези са доношењем мрежних правила, Михајловићева је рекла да је поступак усаглашавања требало да буде завршен још 2018. године и да је управо ово министарство створило законске услове да се ти прописи хармонизују.

“Да би се неки предлог ставио на Владу, АЕРС заједно са другим субјектима то мора да припреми на одговарајући начин, што овде није био случај, али верујем да ћемо тај проблем решити у наредних десетак дана и ово је само опомена да ту процедуру треба завршити”, рекла је Михајловићева.

Она је додала да је овде реч о томе да су нас многи прописи ЕУ озбиљно погодили јер на тај начин постаје видљиво све оно што није било урађено у претходним годинама. „Онда имамо ситуацију да јавна предузећа блокирају доношење одређених подзаконских аката да би прикрили сопствени нерад, уз покушаје да кривицу пребаце на неког другог“, навела је она.

Потпредседница Владе је додала да су топлане обезбедиле све што је потребно за зиму од енерганата, као и да ће се Министарство укључити у решавање проблема са снабдевањем пелетом, јер овај енергент користи око 110.000 домаћинстава и потребно је водити рачуна о свему што може утицати на енергетски биланс.

Back to top button