BeogradIzdvojene vesti

Никодијевић: Сигурна кућа не престаје са радом већ 22 године

СрбијаРеално/БЕОГРАД/08.03.22. – Председник Скупштине града Никола Никодијевић и градска секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић посетили су данас Сигурну кућу поводом 8. марта, Међународног дана жена, и тим поводом корисницама ове установе поклонили цвеће и слаткише. Такође, разговарали су са корисницама о томе како могу да им помогну убудуће.

Никодијевић је захвалио Наташи Станисављевић и координаторки Сигурне куће Весни Станојевић, јер су, као је рекао, обавиле велики посао у институционализацији установе Сигурна кућа, која је постала део система социјалне заштите у Београду.

– Да није било Весне Станојевић, која је овај посао почела да ради пре чак 30 година, ситуација би данас била много неповољнија. Ова установа од оснивања није престала са радом, а захваљујући њеном труду, насиље над женама више није табу-тема, већ појава која је почела да се третира као друштвени проблем – рекао је Никодијевић.

Он је подсетио да је пут до потпуног престанка насиља над женама веома дуг и питање је када ћемо стопроцентно успети да искоренимо тај вид насиља.

– Важно је да гласно о томе говоримо и да се ништа не скрива нити третира другачије. Људи који се баве превенцијом ове појаве и помагањем жртвама не могу да раде тај посао а да притом не улажу сопствени максимум и Град Београд им је на томе веома захвалан. Да Београд нема установу попут Сигурне куће, наш град не би могао да се назива развијеним или модерним. Насиље, нажалост, није једини проблем са којим се сусрећу кориснице ове установе, већ постоји и финансијска зависност жена од својих партнера, као и материјална неједнакост у односу на мушкарце. Док год постоје занимања за која мушкарци и жене нису идентично плаћени и док год постоје  „мушка занимања”, не можемо да говоримо о равноправности – рекао је председник градског парламента.

Он је истакао да му је посебно драго што је Град успео да направи велики искорак током последњих година. 

– Половну градских секретаријата воде жене и то је вероватно један од разлога за успехе које Град бележи у последње време. Жене у Београду воде социјалну политику, финансије, урбанизам, заштиту животне средине… Жене су на кључним позицијама када је градска власт у питању. Неопходно је, међутим, да законски уредимо многе појединости које се односе на жене у Сигурној кући. Пре свега, ту мислим на предност приликом запошљавања и да законски заштитимо самохране мајке тако што ћемо дати апсолутну подршку деци која су у Сигурној кући, јер она не смеју да осете било какве неједнакости у свом одрастању у односу на вршњаке. Посао државе је да им обезбеди школовање како би једног дана били самостални и успешни чланови друштва. Ти проблеми морају да буду институционално решени. Учинићемо све да испунимо све захтеве руководства Сигурне куће, како би жене које се овде налазиле имале што боље услове. Град финансијски добро стоји и захваљујући томе можемо да се посветимо многим проблемима са којима се сусрећу грађани – рекао је Никодијевић.

Наташа Станисављевић је овом приликом честитала женама 8. март али, како је рекла, не као празник, већ као дан када су се жене избориле за своја права.

– Сматрали смо да је потребно да данас дођемо и да вам пружимо подршку, јер један од најчешћих примера кршења људских права управо је насиље над женама. Желимо да вам поручимо да нисте саме ни данас као што нисте саме ни свих 365 дана у години. Град Београд мисли на вас и пружа вам сву помоћ и подршку која вам је потребна а тако ће бити и убудуће – рекла је Станисављевићева.

Она је подсетила да је тренутно на смештају у Сигурној кући скоро 30 жена, те да их је од почетка године било педесетак.

– Драго нам је да смо могли да помогнемо свакој жени којој је помоћ била потребна. Град Београд ће наставити да помаже Сигурну кућу на сваки могући начин. Сви заједно треба да се изборимо за права жена, не само на данашњи дан када то симболично обележавамо. Наш град и наша земља су много урадили на томе, а подсетићу да се пре десетак година није говорило о насиљу над женама, већ се сматрало да је то нечији приватни проблем. Сада су се ствари много промениле, ми смо ту да вам дамо подршку да наставите у том правцу, јер ви сте прави хероји и борци за женска права – рекла је Наташа Станисављевић подсећајући да су се жене у Југославији избориле за право гласа пре 77 година.

Координаторка Сигурне куће Весна Станојевић је овом приликом подсетила да је 2002. године отворена прва сигурна кућа и да је од потписивања уговора са Градом Београдом све кренуло набоље.

– Планирано је кречење свих просторија, а обезбеђен је нов намештај. Сада смо у ситуацији да можемо да планирамо, јер увек на време добијамо средства од Града Београда – рекла је Станојевићева и захвалила на бризи коју Град пружа овој важној установи.

Back to top button