Društvo

Отворена изложба “Еволуција” у Природњачком музеју

СрбијаРеално/БЕОГРАД/30.12 – Изложба “Еволуција” аутора др Бориса Иванчевића, др Милана Пауновића, др Зорана Марковића и Сање Алабурић свечано је отворена данас у Галерији Природњачког музеја у Београду, и трајаће до јуна 2022. године.

Иванчевић је на отварању изјавио да се на овој поставки могу видети експонати због којих би заинтересовани иначе морали отићи у Најроби, Лондон или Париз.

“На неки начин смо овом изложбом желели да упознамо публику са важним феноменом еволуције и основама те теорије, које је могуће објаснити без коришћења компликованих научних израза”, истакао је Иванчевић.

Према његовим речима, од када је Дарвин поставио теорију еволуције, она сама постала је веома комплексна идеја.

“Све што је теорији еволуције додато накнадно, после Дарвина, само је сложено на његов темељ и ми данас можемо уживати у тој градјевини, иако не познајемо баш сваки камен од којег је она састављена”, истиче Иванчевић.

Он додаје да су за ову поставку набављени материјални докази и предмети (фосили, очувани остаци) који директно сведоче о еволуцији, нарочито оном њеном делу који се тиче еволуције човека.

В.д. директора Природњачког музеја Славко Спасић изјавио је да музејима често није лако да осмисле и прикажу инклузивне изложбе, а да притом оне буду интересантне публици.

“У том смислу задатак свих Природњачких музеја посебно је тежак, јер морамо реконструисати природне процесе користећи материјал који је само делимичан или недовољан доказ онога што желимо да прикажемо”, рекао је Спасић.

Он наводи да збирке из великих Природњачких музеја броје милионе примерака, али да никада није довољно предмета који ће приказати процесе које желе, нарочито оне који обухватају дуг временски период.

“Ту постоји изазов да изведемо вредност из прошлости, прикажемо је у садашњем времену и покажемо озбиљност, запитамо се о будућности и улијемо неке нове наде за културне и природне светове… Тај задатак био је јако тежак, али мислим да смо га успешно остварили”, каже Спасић.

Ова изложба “води посетиоце на путовање човекове еволуције, које је дуго 30 милиона година” – она нуди кључне материјалне доказе развоја живота и експонате који осветљавају еволуцију људске врсте и механизме овог процеса.

Поред предмета пронадјених на територији данашње Србије, Природњачки музеј први пут јавно излаже и део светске културне природњачке баштине, односно реплике експоната који се могу видети само у малобројним музејима света.

Изложбом је Природњачки музеј завршио је обележавање важног јубилеја – 125 година од свог оснивања, а она ће бити и део сталне поставке нове зграде ове институције.

Реализацију изложбе помогло је Министарство културе и информисања Републике Србије.

Back to top button