Društvo

Ово је корак ка смањењу политичког утицаја

СрбијаРеално/БЕОГРАД/15.01.22. – Председник етичког одбора Високог савета судства и судија Апелационог суда у Београду у пензији Омер Хаџиомеровић каже да ће на сутрашњем референдуму гласати за промене Устава и поручује да је врло битно изаћи на референдум јер је то “први корак у смањењу утицаја политике на правосуђе”.

“Ово је један корак напред ка смањењу политичког утицаја на правосуђе. Зашто је то битно? Зато што је ваше Уставом загарантовано право да вам суди независан судија. Излазак на референдум је један корак напред у задобијању вашег уставног права”, рекао је Хаџиомеровић за б92.нет.

Он је оценио да предложена решења реформи “нису идеална”, али да дају добар основ за даљи рад и елиминисање уплива политике.

На питање шта се мења најављеним реформама, Хаџиомеровић је рекао да, иако је тема врло апстрактна, мора да се разуме да се референдум бави темама које су врло битне за једну државу.

“Свако ко се бави Уставним правом, било у средњој школи, било да га изучава на факултету, рећи ће вам колико је Уставно право сувопарно. Међутим, морамо да разумемо колико је ова тема битна. Видите, свака држава има поделу власти на законодавну, судску и извршну. Држава, заправо, даје гаранције да је суд независан. Она Уставом даје гаранцију да је суд независан. Ми то зовемо правне гаранције”, објаснио је Хаџиомеровић.

Kако је додао, референдумом се те гаранције мењају.

“Те гаранције се сада мењају. На пример, судија више без своје воље неће моћи да буде премештен у други суд, осим у изузетним приликама”, рекао је он.

Истакао је да се новим правним гаранцијама гарантује независније судство.

“Мења се начин избора судија, ко их бира. Исто тако ко бира јавне тужиоце и њихове заменике. Сада ће о њиховом избору одлучивати законодавна власт, стручно тело, а не политичари”, изричит је Хажиомеровић.

Упитан да прокоментарише критике реформи правосуђа, Хаџиомеровић наводи да се оне могу поделити на две групе – паушалне и правно утемељене.

“Постоје различите критике и оне се могу поделити на две групе. Паушалне, и ту се свашта прича, како ће странци владати, како ће правници бирати сами себе…а постоје људи који су против ових понуђених решења и дају за то аргументе који су ваљани”, рекао је Хаџиомеровић.

Навео је да је и сам свестан да би неке ствари могле бити урађене другачије, али да треба пре свега гледати шта се реформама добија.

“Питање је шта ко очекује. По мом мишљењу, понуђена решења доносе више бенефита и зато ћу ја заокружити ”да” у недељу”, навео је Хаџиомеровић.

“Устав не решава комплетно све проблеме већ само добијамо правни оквир да дође до њиховог решења”, рекао је он.

Он истиче да је главна идеја смањења утицаја политике на судство, али да би се на томе морало озбиљно радити.

“Смањење политичког утицаја је главна идеја, али да би се то и постигло, морају се променити и неке друге ствари. Ипак то би био први корак ка правди”, рекао је.

“Ово све се не ради због судија већ да би грађани могли да уживају право на независно и правично суђење”, закључује Хаџиомеровић.

Back to top button