Svet

SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo preporučili istrage o policijskoj torturi u CG

SrbijaRealno/Ženeva/08.05.23. – Četvrti univerzalni periodični pregled Ujedinjenih nacija o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori održava se danas u Ženevi, gde su crnogorsjkoj delegaciji postavljena neka pitanja, ali i predložene mere.

Delegacija Kine preldožila je jačanje mera na snaženju institucija i prevenciji govora mržnje. Kanada je predložila da se Crna Gora pozabavi nedostatkom rezultata u istragama o napadima na novinare, te da se na taj način osnaži sloboda medija i sigurnost novinara. Po mišljenju Belgije, osumnjičeni policajci za torturu treba da budu suspendovani tokom trajanja postupka, odnosno do utvrđivanja svih okolnosti. Belorusija je ukazala da govor mržnje posbeno protiv odreženih nacionalnih i verskih struktura, posebno brine.

Bahrein je predložio snaženje borbe protiv svih oblika diskriminacije, a posebno brine islamofobija. Preporuka Austrije je jačanje napora u borbi protiv korupcije, kao i veću kampanju protiv govora mržnje. Založili su se da se popune upražnjena mesta u pravosuđu, kao i da se obustavi svaki oblik politizacije pravosuđa. Delegacija Australije ukazala je posebno na značaj mera za prevenciju politizacije pravosuđa. Argentina je predložila istrage i kazne za slučajeve diskriminacije protiv manjina i ranjivih grupa.

Traže i istrage i kazne za one koji su počinili ratne zločine. Albanija je pozdravila napredak Crne Gore, a posebno plan za primenu Instabulske konvencije i strategije za rodnu ravnopravnost. Kažu i da Crna Gora treba da poveća učešće manjinskih zajednica u pravosuđu, uz povećanje broja žena u Skupštini Crne Gore. Vijetnam je ukazao na značaj fer pristupa tržištu rada. Iz Venecuele su preldožili kazne za sve policajce koji zloupotrebljavaju ovlašćenja. Uzbekistan je preporučio snažnije mere protiv siromaštva u Crnoj Gori. Urugvaj je predložio snažniju kampanju protiv nasilja nad ženama i devojčicama.

SAD su pozdravile krivično gonjenje odgovornih za visoku korupciju, a naglasile i kritični značaj istraga o napadima na novinare i o policijskoj torturi, uz zaštitu manjinskih prava. Oni su istakli da je važno obezbediti pristup pravdi za sve žrtve diskriminacije. Ujedinjeno Kraljevsto pozdravilo je borbu protiv organizovanog kriminala, a preporučili su i da se sprovedu nezavisne istrage o policijskoj torturi. Zatražili su punu zaštitu za novinare. Turska je, u konstruktivnom duhu, predložila da se omogući pristup pravdi žrtavama torture i trafikinga ljudi, kao i da se spriječi diskriminacija prema ranjivim grupama, posebno migrantima.

U uvodnom obraćanju, ministar za ljudska i manjinska prava Fatmir Đeka, čelnik crnogorske državne delegacije, rekao je da je Crna Gora nastavila reforme u sudstvu, te nastavila jačanje normativnog, institucionalnog i strateškog okvira za poštovanje ljudskih prava. Nastavljena je i borba protiv korupcije, kao i snaženje antikorupcijskih institucija. Osvrćući se na vršnjačko nasilje, Đeka je rekao da se povećava broj policajaca koji prate dešavanja u školama. Uoči sedice u Ženevi, predstavljeni su izveštaji o stanju ljudskih prava koje su pripremili Vlada Crne Gore i nevladine organizacije.

Savetnica za ljudska prava UN u Crnoj Gori Anjet Lanting kazala je za Portal RTCG, koji konferenciju prenosi uživo, da je Univerzalni periodični pregled (UPR) pregled stanja ljudskih prava u svakoj zemlji koja je članica Ujedinjenih nacija. Održava se jednom u četiri i po godine. Ona je objasnila da se UPR zasniva na izveštajima o stanju ljudskih prava koje pripremaju Vlada Crne Gore, entiteti Ujedinjenih nacija, uključujući tim UN-a u Crnoj Gori, i razne nevladine organizacije. “UPR dolazi u važnom trenutku u istoriji ljudskih prava, kada slavimo 75. godišnjicu Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, prvi put kada se međunarodna zajednica saglasila oko skupa zajedničkih vrednosti”, rekla je Lanting.

Back to top button