САД објавиле план за решавање прехрамбене кризе у свету
СрбијаРеално/Бон/18.05.22. – Сједињене Државе, неколико глобалних развојних банака и других финансијских организација представили су данас план вредан више десетина милијарди долара за решавање светске кризе прехрамбене сигурности коју је погоршао руски рат у Украјини.
Америчко Министарство финансија је објавило да неколико глобалних развојних банака „убрзано ради на финансирању, политичком ангажману и техничкој помоћи” како би се спречила глад изазвана ратом, растом цена хране и штетом коју јклиматске промене наносе усевима, извештава агенција АП.
Десетине милијарди долара ће бити потрошене, између осталог, на подршку пољопривредницима, на решавање проблема снабдевања ђубривом и унапређење земљишта за производњу хране. Светска банка ће ставити на располагање 30 милијарди долара помоћи за сузбијање глобалне кризе с храном, према извештају Министарства финансија САД о плановима за обезбеђење прехрамбне сигурности.
Азијска развојна банка ће дати средства за снабдевање Авганистана и Шри Ланке храном, а Афричка развојна банка ће издвојити 1,5 милијарди долара помоћи за 20 милиона афричких фармера, наводи Министарство финансија.
Европска банка за обнову и развој, Интерамеричка развојна банка, Међународни фонд за пољопривредни развој такође ће дати доприносе од неколико десетина милијарди долара у наредним месецима и годинама за подршку произвођачима хране и за решавање проблема дефицита понуде.
План је проистекао након састанка који је америчка министарка финансија Џенет Јелен сазвала у априлу на пролећном заседању Међународног монетарног фонда и Светске банке, где је позвала моћне државе да истраже конкретне начине за борбу против надолазеће кризе због прехрамбене несигурности широм света.
У оквиру напора за решавање ове кризе, амерички државни секретар Ентони Блинкен ће током наредна два дана, на маргинама састанка УН, имати разговоре са бројним званичницима с фокусом на проблем прехрамбене несигурности.
Стејт департмент процењује да је 2021. године више од 193 милиона људи широм света трпело акутну несташицу хране, што је за 40 милиона људи више него претходне године. Предвиђа се да ће до краја 2022. око 40 милиона бити гурнуто у сиромаштво и да ће бити изложено прехрамбеној несигурности, наводи АП.