Ширење ЕУ на Западни Балкан
СербијаРеално/Беч/16.03.22. – У тренутној ситуацији, када је геополитика постала све важнија, ширење ЕУ на Западни Балкан мора бити кључни геополитички приоритет Брисела, поручио је данас у Бечу председник Словеније Борут Пахор.
“Саветовао бих свима који преговарају сада са Србијом да не врше превелики притисак. Очекујемо на крају да, ако жели да настави европски пут, изабере ЕУ”, подвукао је Пахор. Он је, у оквиру обраћања на бечкој Дипломатској академији на тему “Европа. Западни Балкан и шире. Централна европска перспектива”, казао да успоравање процеса ширења на Западном Балкану омогућава повратак национализма, идеје за променама граница. “Само убрзање процеса, што је, знам, тешко, може зауставити те опасне тенденције, које представљају директну претњу овом делу Европе и Европи као целине “, објаснио је он.
Председник Словеније осврнуо се и на пројекат “Отвореног Балкана”, за који је казао да га, можда на изненађење многих, подржава.
“Многи лидери из региона и Европе критикују ту идеју тврдећи да је то српска верзија Берлинског процеса. Јесте, али мислим да је значајно да су лидери Србије, Северне Макеодније и Албаније преузели ту идеју као своју. Био сам 2018.у Новом Саду када је та идеја представљена. Чини ми се да је та идеја једна од малобројних конструктивних идеја сарадње земаља Западног Балкана која има барем делимичну подршку, а то је веома важно”, објаснио је он.
Указао је да зна да постоји критика да иза тог пројекта наводно стоји политика прављења Велиек Србије и пренео је да је с тим у вези више пута од председника Србије Александра Вучића затражио да се изјасни против идеје “српског света”. Пахор је казао да међу лидерима Западног Балкана постоје два мишљења о Вучићу.
“Једни кажу да је он стуб стабилности, а други да је стуб нестабилности. Желим да верујем, знајући га дуго времена, и његове претходнике, да је он стуб стабилности и да тако делује. Услов за то је да мора да одбаци идеју „Српског света”, одвајања Републике Српске, и настави дијалог са Приштином”, поручио је он.
Шеф словеначке државе рекао је да се Србија, због рата у Украјини, нашла у тешкој позицији и подвукао да мора бити јасно да ће што више буде растао геополитички раздор између ЕУ и Русије, бити теже за Србију да седи на две столице. Пахор је изразио наду да ће Србија задржати проевропску оријентацију. То би, каже, било важно не само за проевропску будућност Србије, већ и цео Западни Балкан, и смањио би ризик од руског утицаја на регион. Упитан шта очекује од избора у Србији, казао је да не жели да се меша у унутрашња питања, и додао да је тренутно тешко време за председника Вучића.
Указао је да је Вучић, пре рата у Украјини, био у привилегованој ситуацији када је био добар са ЕУ, Русијом, Kином, готово свима, а тако и Словенијом, а онда је уследио рат.
“Могао је да размишља више недеља шта ће, али нема пуно времена да одлучи да ли ће бити са ЕУ или с Русијом. Одлука у корист Русије на дуго време значило би опраштање од приступних преговора. Моја је жеља да се Вучић одлучи за ЕУ”, казао је Пахор. Он је рекао да види да у Србији има пуно људи који су из Русију, да могу да се на улицама виде руске заставе, и људи који подржавају инвазију, што је тешка ситуација.
“Саветовао бих свима који преговарају сада са Србијом да не врше превелики притисак. Очекујемо на крају да, ако жели да настави европски пут, изабере ЕУ”, подвукао је Пахор.
Пахор је указао да се залаже и за убрзану европску интеграцију БиХ. Истакао је да не потцењује друге изазове, као што су дијалог Београда и Приштине, стагнација у напретку почетка приступних преговора Северне Македоније и Албаније због Бугарске, али наглашава да је БиХ специјални случај. Пахор је казао да је неопходно да се утиче на све народе да БиХ постане функционална држава.
“БиХ је држава, али није функционална држава, што представља велики проблем перспективи те земље”, упозорио је он.
Пахор је казао да још само мало времена остаје, до маја, да се промени изборни закон, јер у супротном то ће имати тешке последице по будућност земље.
Говорећи о БиХ, рекао је да постоје тензије и да сматра да није решење разарање те државе.
“БиХ није била изум Тита, већ она постоји вековима. Ако је једини начин да се сачува БиХ каква јесте, њен територијални интегритет, онда треба да успоставимо брзи пут за приближавање ЕУ. Морамо да размишљамо мало шире, да размишљамо како да сачувамо мир од Балтика до Јадрана”, поручио је он.
На питање о иницијативи “Појас и пут”, Пахор је рекао да на Западном Балкану постоје три силе које врше утицај, а то су Русија, Турска и Kина, која је економски присутна.
“Kина је мирна, не ради ништа идеолошки или политички на Балкану, већ је ту својим новцем. На паметан нацицн је ту, и то је део стратегије да постану први у свету”, објаснио је он. Пахор је рекао да ЕУ треба да буде савезник са САД, али треба да има и своју геополитику према Kини. Председник Словеније, говорећи о рату у Украјини, казао је да рат ние елементарна непогодна, него нешто што човек сам бира. Истакао је да је европска идеја била најзначајнија политичка иновација новије историје нашег континента, јер је на старом континенту осигурала мир на идеји заснованој на демократији и сарадњи. Нагласио је да Русија није била натерана на рат, нити је била провоцирана ни на директан ни индиректан начин, и сама је одлучила да нападне Украјину без разлога.
Тиме је европска безбедносна архитектура заснована на принципима Повеље УН и Хелсиншке Повеље пољуљана, доао је он. Пахор је казао да је сада важно да се под хитно договори примирје, наставе разговори, и да мирно решење мора бити могуће, иако није лако.
“Русија је морално одговорна за овај рат и само она може да заустави рат. Вема је важно како ће се завршити рат у Украјини. Важно за Украјину, Русију, али Европу и остатак света. Мултилатерализам је пред тестом, као и будућност ЕУ. Верујем да је ЕУ стуб безбедности и просперитета у Европи”, рекао је Пахор.