Svet

Шпигл је уклонио снимак са причом о евакуисанима из Азовстала

СрбијаРеално/Берлин/06.05.22. – Немачко онлајн издање Шпигл уклонило је са сајта снимак из Мариупоља под називом „Мислио сам да нећу преживети” са сведочењем украјинске држављанке Наталије Усманове, која је евакуисана из Азовстала уз помоћ руске војске, уз објашњење да је Ројтерсов материјал имао „накнадно утврђене недоследности у садржају“, и обећање да ће објавити нове податке.
„Још увек смо у процесу разјашњавања овог питања (о недоследностима у садржају – прим. аут.). Kако је најављено, објавићемо нове податке на сајту“, речено је у петак РИА Новостима у прес-служби издавачке куће Шпигл.

О каквим недоследностима је реч, нису објаснили. Уместо видео снимка на тој страници налази се фотографија Усманове поред аутобуса, на којој су она и други одведени са територије фабрике, где су украјински националисти из батаљона Азов (против чијих милитаната је покренут кривични поступак у Руска Федерација) су блокирани до села Безименоје, Новоазовски округ ДНР. Фотографије исте епизоде ​​снимио је и фотограф РИА Новости 1. маја.

Kако наводи левичарски лист Јунге Велт, избрисани снимак је био троминутни видео снимак Усманове приче. На сајту Ројтерса заиста постоји видео снимак на коме она одговара на питања новинара, али је тамо доступан само једноминутни видео. Садржи само речи о интензитету гранатирања и тешким условима боравка у бункеру, само што се и то помиње у чланку агенције за овај видео. Међутим, комуникацију новинара са Усмановом снимили су на видео снимку представници других медија, укључујући и дописника РИА Новости. Kонкретно, жена је причала о томе како милитанти Азова нису пријавили ништа о отварању хуманитарних коридора, људи су о томе сазнали са радија, а такође нису пустили оне који су желели да напусте фабрику. Осим тога, рекла је да је ипак Украјина за њу престала да постоји као држава. Изјава Усманове оповргава западне наводе да Русија наводно омета евакуацију људи из фабрике.

Други видео снимци, укључујући и оне које је снимила РИА Новости, омогућавају нам да са поверењем констатујемо да је реч о истом дану и месту, као и комуникацији са штампом. Видео је објављен 2. маја, укључујући и сајт Шпигла.

Back to top button