Српска дијаспора донирала више од 1,33 милиона евра у хуманитарне сврхе
СрбијаРеално/02.01.22. – До новембра месеца у 2021. години српска дијаспора је донирала више од 1,33 милиона евра у хуманитарне сврхе у Србији. Знајући да највећи број донација већ традиционално буде највећи у децембру, очекивано је да укупне донације дијаспоре за 2021. годину буду веће.
Kао и претходних година, већина донација је била намењена појединцима и угроженим породицама, док је највећи део укупне дониране суме био намењен организацијама цивилног друштва и јавним институцијама. Интересантан је и пораст стратешких давања у односу на једнократна, 75 одсто од укупне дониране суме у поређењу са 47 одсто пре две године.
Највише новчаних донација током 2021. године дошло је од припадника дијаспоре који живе у Немачкој, САД и Аустралији. Ово су резултати најновијег истраживања организације Catalyst Balkans, која су представљена на панел дискусији „Филантропија нема границе“ коју је организовала Фондација Ана и Владе Дивац уз подршку Америчке агенције за међународни развој (УСАИД).
– Многи од вас знају да је филантропија темељни принцип америчке културе и драго ми је што српска дијаспора у Америци наставља да негује ту заједничку вредност и овде. Да би се још више охрабрила култура давања, требало би да Србија усвоји политику подстицаја. У земљама где живи, а поготово у Сједињеним Државама, српска дијаспора обично ужива пореске олакшице за донације. То значи да им је лакше да донирају тамо где живе, него у земљи из које су дошли. За Србију је то огромна, али пропуштена прилика – рекао је Ентони Ф. Годфри, амбасадор САД у Србији.
– Kључну улогу у развоју наше земље игра српска дијаспора. Ја желим лично да се захвалим свим нашим партнерима и пријатељима из дијаспоре што су увек уз нас и што су део нашег тима који помаже људима у Србији – рекао је Владе Дивац, наш истакнути кошаркаш и оснивач Фондације Ана и Владе Дивац.
Он је такође честитао УСАИД-у 20 година рада на развојним активностима у Србији. Један од најважнијих стратешких партнера Фондације је амерички народ који представља УСАИД, и који већ 20 година у Србији подржавају развојне и хуманитарне пројекте.
Панел дискусија „Филантропија нема границе“ окупила је учеснике из Србије као и из САД, Немачке, Kанаде, Чилеа, Аустралије и других земаља који су дискутовали о укључивању и сарадњи непрофитних организација из Србије са српском дијаспором у хуманитарним активностима.
– На нама је велика одговорност да будемо достојни наследници оних који су у 19. и 20. веку по Београду зидали задужбине и нема ни једног разлога да у нашој генерацији не учинимо и корак даље поготову у повезивању српских доброчинитеља са матицом али и у давању олакшица и подстицаја. У наредном периоду разговараћемо на који начин да изађемо у сусрет настојањима да се и кроз нормативне олакшице подстакну доброчиниоци – рекао је Марко Ђурић, амбасадор Србије у Вашингтону.
Током панел дискусије је важност медија у дијаспори истакнута као основни фактор у очувању српске баштине, језика и традиције међу новим генерацијама Срба у дијаспори. Медијима у дијаспори је тренутно неопходна помоћ у повећању својих капацитета за праћење маркетиншких и тржишних трендова, као и за унапређење свог финансијског стања и размене програмског садржаја. Оснивање нове онлајн платформе за размену програма међу медијима у дијаспори је предложено као једно од решења проблема које би допринело и бољем умрежавању медија у дијаспори и размени знања и искустава.
– Младе генерације наших људи у дијаспори имају проблем са учењем српског језика. Медији у дијаспори су од критичне важности у овом случају, а њима је неопходна наша помоћ како би функционисали у својим пуним капацитетима – рекла је Драгана Живојновић, новинарка, преноси gradska.tv.