Sveobuhvatna istraga Кremlja o Vagnerovoj pobuni
SrbijaRealno/Riga/30.06.23. – Кremlj je u četvrtak bio u preopterećenju u nastojanju da konsoliduje kontrolu i projektuje sliku normalnosti dok su se postavljala pitanja o tome gde se nalazi najviši general, a ruska elita se pripremala za sveobuhvatnu istragu o pobuni plaćenika prošlog vikenda.
Među ispitanima, prema ruskim medijima i pripadnicima elite, bio je i general Sergej Surovikin, komandant ruskih vazdušno-kosmičkih snaga, koji je bio u dobrim odnosima sa šefom Vagnera Jevgenijem Prigožinom. On je navodno intervenisao da bi rešio Prigožinove zahteve za municijom nakon pritužbi da su njegovi borci slabo snabdeveni.
Neki članovi ruske elite, uplašeni koliko su se Prigožinovi borci približili Moskvi i započinjanju građanskog rata, utrkivali su se da pokažu svoju lojalnost predsedniku Vladimiru Putinu. Ali glasine su se širile i paranoja se produbila oko toga da li je Prigožin imao podršku ruskih vojnih ili bezbednosnih službi i šta bi istrage mogle da otkriju o izdaji unutar Putinovog režima.
Novinar veteran sa dobrim vezama, Aleksej Venediktov, rekao je da je Surovikin bio na jugu Rusije i da „tri dana nije bio u kontaktu sa svojom porodicom“.
„Кao što mi je rečeno, on piše objašnjenja i izveštaje“, rekao je Venediktov za Vašington post u četvrtak, dodajući da nije jasno da li je to deo zvanične istrage.
Njagova ćerka Veronika Surovikina odbacila je spekulacije da je uhapšen, rekavši Baza, Telegram kanalu koji je povezan sa ruskim organima za sprovođenje zakona, da je na poslu u svojoj kancelariji. U tornadu izveštaja da je Surovikin bio van kontakta od subote, kada je snimio video u kojem poziva Prigožina da zaustavi pobunu, njegova ćerka je rekla da je u kontaktu sa njim i da mu se „ništa nije dogodilo“. Portparol Кremlja Dmitrij Peskov nije komentarisao da li je Surovikin priveden, uputivši sva pitanja o tome gde se general nalazi Ministarstvu odbrane.
Analitičari i članovi elite kažu da su Кremlju potrebni odgovori o tome kako je situacija izmakla kontroli, posebno imajući u vidu da su neke ruske vlasti ranije znale za Prigožinove planove, kako je u utorak novinarima izjavio šef ruske Nacionalne garde Viktor Zolotov. .
„Možda Putin to samo nije očekivao“, rekao je jedan moskovski poslovni rukovodilac, koji je govorio pod uslovom anonimnosti iz straha od odmazde.
“Dakle, ovo je pitanje: zašto i ko je odgovoran?” rekao je Кonstantin Remčukov, glavni urednik i izvršni direktor Nezavisimaja gazete, koji je bio u grupi novinskih urednika koji su se u utorak sastali sa Putinom.
„Definitivno će biti pitanja za sve u sistemu rukovođenja i komandovanja vojnim i specijalnih jedinica — ko je sarađivao sa Prigožinom, bio konfrontiran sa Prigožinom, ili se brinuo o Prigožinu ili previđao šta je radio? Čija je reakcija bila na vreme, a čija nije na vreme?” Remčukov je rekao u telefonskom intervjuu iz Moskve.
„I sa ove tačke gledišta, pretpostavljam da će Surovikin biti među onima sa kojima će razgovarati oni koji vode ovu internu istragu.
Jedan poslovni direktor iz Sankt Peterburga rekao je da je bivši saradnik koji je bio blizak Prigožinu „nestao na dno mora“ u nadi da ga niko neće ispitivati. „Pokušava da se više ne pokazuje“, rekao je izvršni direktor Sankt Peterburga, koji je takođe govorio pod uslovom anonimnosti zbog straha od odmazde.
Politički konsultant Sergej Markov vezan za Кremlj rekao je da je istraga o pobuni dalekosežna.
„Pod istragom se vode svi koji su bili bliski Prigožinu“, rekao je Markov. „Siguran sam da je najmanje nekoliko stotina ljudi pod istragom. Cilj je da se dobije informacija o tome ko je u stvarnosti učestvovao, a ko nije, da se sazna ko je učestvovao u izdaji, ko je učestvovao u nekoj vrsti pregovora i trebalo je da to saopšti nadležnima.
„Siguran sam da ispituju sve, uključujući Surovikina i sve druge generale i oficire, vojnike“, dodao je Markov.
Usred intenzivnih, neprozirnih intriga na Putinovom dvoru, smena Surovikina je opasna za ruskog predsednika, koji rizikuje da produbi podele u vojsci i da podri moral u ključnoj tački, usred ukrajinske kontraofanzive koja ima za cilj da otera ruske snage.
Surovikin, koga je ruski analitičar Mark Galeoti opisao kao „nije lepog čoveka“, već „opasno kompetentnog generala“, popularan je među nekim tvrdolinijašima. Ruski mediji su mu dali nadimak „General Armagedon“ zbog njegovog nemilosrdnog pristupa na bojnom polju.
Putin „mora veoma pažljivo da zaobiđe Surovikina“, rekao je Mihail Hodorkovski, nekadašnji najbogatiji čovek Rusije, a sada opoziciona ličnost u egzilu nakon što ga je Putin zatvorio na 10 godina. „Treba da pronađe formulu po kojoj Surovikin gotovo ništa nije kriv jer u suprotnom to znači razotkrivanje da je u vojsci postojala široka zavera. A činjenica da bi linija fronta [u Ukrajini] mogla da se sruši u ovoj situaciji je sigurna uzimajući u obzir da Ukrainske snage nisu ostvarile dodir sa prvom linijom odbrane, borbe se vode u takozvanoj sivoj zoni, što pokazuje snagu Ruske vojske kao i taktike.
Politički analitičar Tatjana Stanovaja, iz pariske političke konsultantske kuće R.Politik, predvidela je da će biti nekih hapšenja, ali da su ličnosti poput Surovikina „manje verovatno da će biti meta“, iako je rekla da je njegova konačna sudbina ostala nejasna.
„Ne očekujem čistku u stilu Staljina; to nije Putinov pristup“, napisala je ona na Tviteru. Šta će se na kraju ispostaviti kao tačno, stvar je potreba Moskve, takod a sumnjam da ćemo imati nekih pravih i validnih informacija, osim analitičke percepcijske stvarnosti onih koji su za i protiv, onih koji idealizuju ili mrze Rusiju, prarićemo dalji razvoj situacije ,a li smatramo da je će se veoma brzo na ovo staviti tačka.