Весић: Усвојен важан стратешки документ којим обезбеђујемо правилан развој града до 2030. године
СрбијаРеално/БЕОГРАД/31.01.22. – Одборници Скупштине града усвојили су данас Одлуку о усвајању Плана стратешких и оперативних циљева развоја Београда за период од 2020. до 2030. године.
Заменик градоначелника Горан Весић је рекао да је данас пред одборницима стратешки документ на којем се ради последњих 15 месеци.
– Програм развоја Београда 2020–2030. године је проистекао из озбиљног рада Скупштине града заједно са Универзитетом у Београду, пре свега са Факултетом организационих наука, али и са невладиним организацијама, удружењима грађана и појединцима. У изради овог програма учестовало је више од 300 људи, стручних у различитим областима. Овим програмом трасирамо развој Београда у наредних осам година и поручујемо на који начин видимо наш град 2030. године. Ово није страначки програм, већ представља заједничку визију развоја нашег града проистеклу из свега што смо радили током претходних осам година. Уколико погледамо шта се све променило у Београду од 2012. године до данас, можемо да закључимо да Београд никада није био изграђенији него сада. Сваке године се издају грађевинске дозволе за изградњу око милион и по квадрата, а у Београду данас живи 50.000 људи више него 2012. године. То значи да људи бирају Београд као место за живот, а имамо и људе који се враћају у наш град из иностранства, након што су живели и образовали се у Њујорку, Паризу, Лондону, Москви – рекао је Весић.
Он је истакао да је Београд град образовања, као и то да сваке године у Београду факултет заврши око 20.000 студената.
– То нису само Београђани, већ су то људи из других градова региона који остају да живе у нашем граду. Имамо све више странаца и разговарали смо са Владом Србије да се повећа квота за број странаца за чије студирање се обезбеђују средства. Ти људи су после завршених студија наши најбољи амбасадори. Запосленост у Београду је све већа и у односу на 2014. годину у нашем граду је 179.000 радних места више. У овом тренутку је незапосленост 7,5 одсто, што је историјски минимум. То не значи да не треба да отварамо нова радна места. Просечна плата у Београду у новембру је износила 87.000 динара, односно 741 евро. Немају сви наравно оволику плату, још увек постоје људи који и даље раде за 300 евра. Ипак, чињеница је да просечна плата расте, као и минимална зарада, што резултира тиме да све више људи осећа бољитак и може пристојно да живи од свог рада. Задуженост града је много мања него 2012. године, закључно са 31. децембром износила је 268 милиона евра, док је 2012. године износила 1,2 милијарде евра. Буџет Града никада није био већи, а морам да кажем да приходи премашују очекивања. Пред распуштање овог сазива београдског парламента имаћемо сигурно седницу на којој ће тема бити ребаланс у којме ћемо припремити све како би Град могао да функционише до септембра. Тај буџет ће бити вредан скоро 170 милијарди динара, што је двоструко већи буџет него 2014. године – потврдио је Весић.
Према његовим речима, отвореност Београда према грађанским иницијативама је најбоља до сада.
– Никада није било више грађанских иницијатива и то је доказ да грађани желе да учествују у вођењу и развоју Београда. Трећу годину заредом заједно са грађанима планирамо буџет. Имали смо скоро 10.000 предлога, од којих је усвојено готово 2.000. Наш основни циљ је да Београд постане што комфорнији град за живот, да буде конкурентан, сигуран и одржив. То је наша визија дугорочног, остваривог и заједничког планирања. Дефинисали смо развој града у три компоненте – економски просперитет и благостање, друштвена једнакост и урбани одрживи развој. Лично, мислим да постоје 10 ствари које ће 2030. године представљати разлику у односу на данашњи Београд. Прва разлика је метро, јер ће 2030. године бити завршена друга линија метроа. Линија се тестира око шест месеци и биће пуштена у рад 2031. године. 2030. године биће изграђена 42 километра метроа са 44 станице, што је историјска победа за Београд. Александар Вучић је обезбедио новац за метро, Синиша Мали и ја смо у томе активно помагали и наставићемо то да радимо. То ће бити највећи инфраструктурни пројекат. Други пројекат је приградска железница. У 2030. години имаћемо 235 километара приградске железнице са 500 полазака дневно и сва наша приградска насеља изузев Гроцке биће повезана са центром на 10, 12 и 15 минута. Даље, ту је изградња Линијског парка и уређивање Теразијског платоа и стотину нових паркова до 2030. године. Даље, ако наша економија настави да се развија овим темпом, 2030. године имаћемо просечну плату од 200.000 динара у Београду. Девет од десет кућа имаће 2030. године прикључак на канализацију, изградићемо пет фабрика за прераду отпадних вода а за три су већ у току и уговори су потписани, за Велико село, Остружницу и Обреновац. Остају само Винча и Батајница. Ту је и 35 малих фабрика за прераду отпадних вода. До 2030. године имаћемо седам нових мостова, два на Дунаву, два нова пешачко-бициклистичка моста Ада Циганлија – Нови Београд и Земун–Лидо, два нова у функцији БГ воза, један између Сурчина и Обреновца, још један у самом центру града који је неопходан за функционисање града, као и Нови савски мост. До 2030. године нећемо имати ниједно возило у јавном превозу на фосилна горива. Већ наредних дана расписујемо тендер за куповину 80 нових тролејбуса. Ове године купићемо 50 нових трамваја, затим ширимо трамвајску мрежу за 42 километра, купујемо електричне и аутобусе на гас. До 2030. године имаћемо и два нова тунела, један Карађорђева – Панчевачки мост, и Топчидерски тунел од Моста на Ади, који ће излазити на Аутокоманду. Такође, 2030. године имаћемо преко 150 километара бициклистичких стаза, систем за јавне бицикле и много бољи комфор живота – додао је Весић.
Весић је истакао да Београд мора бити комфоран за своје становнике, град који је саобраћајно повезан и у коме људи могу да живе достојно од свог рада.
– Београд је град који је мотор Балкана, град који је природно, економско, културно и привредно средиште Балкана. Такав Београд ми желимо, који је последица свих одлука донетих у протекле четири године. Ово је историјски документ којим јасно поручујемо грађанима како ће изгледати наш Београд 2030. године. То није страначки документ. Писали су га људи из Скупштине Града Београда, са факултета Београдског универзитета, више о десет невладиних организација, много удружења и сви други који су желели да сарађују на изради овог документа. Имали смо раден групе, радионице и иза њих стоји струка. Нико није одбијен и ово је најбоље што Београд може да понуди. Ово је стратешки документ који не зависи од тога ко је на власти и најзначајнији је документ који доносимо јер је то програм о томе како ћемо ми и наша деца живети до 2030. године – рекао је Весић.