Nekategorizovano

Вучевић: Нова енергија за све делове Новог Сада

СрбијаРеално/НОВИ САД/29.12 – Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је обележавању сто година постојања дела града Слана бара. Тим поводом, отворена је и изложба „100 година Слане баре” коју је уприличио Историјски архив града Новог Сада и откривена инфо-табла на платоу испред Цркве Светог Вазнесења Господњег.

“Одлуку да се део Града преко канала Дунав-Тиса-Дунав, познат као Слана бара, насели тако што су одобравани плацеви за продају становницима Новог Сада. То је означило почетак формирања новог насеља у оквиру градске општине.

“Поносан сам кад видим како се мења и развија наш град. Нови Сад добија нови снагу, не само ново рухо, већ нови квалитет. На Сланој бари обележавамо велики јубилеј, један век од одлуке тадашњих градских власти да град буде насељен и са друге стране канала ДТД. Данас, после сто година, имамо потпуно другачију конфигурацију овог дела града који је урбанизован и обилује новим садржајима”, рекао је Вучевић.

Градоначелник се осврнуо и на изложбу посвећену развоју Слане баре, где је између осталог, приказана и мапа плана развоја града из 1934. године, која подсећа на данашње планове урбаниста.

“То значи да су људи још тад видели пут којим се иде напред и да данашњи планови нису новотарије. Ми ћемо увек чувати наш културолошки ДНК, историју и давати ономе што нам је остављено у аманет нову снагу и енергију”, истакао је Вучевић.

У објекат нове, осме по реду, Културне станице „Барка” је уложено око 150 милиона динара, а у градској управи кажу да ће наставити са улагањима, и у проширење Сентандрејског булевара како би се омогућила боља саобраћајна комуникација Слане баре и Клисе са центром града.

Протојереј Бранко Ћурчин се обратио присутнима у име домаћина церемоније обележавања јубилеја и истакао да су Сланобарци веома захвални Граду Новом Саду за све инвестиције које су им знатно побољшале квалитет живота.

“Некада је ово био забарен, приградски и простор неподесан за живот, а сада је градски и обилује модерним садржајима. Наши преци су се трудили и свакодневно изгарали да би прилагодили овај простор свом животу овде, како бисмо ми данас имали све ово на располагању, и хвала им на томе, а хвала и Граду који је препознао потребе својих грађана у овом делу града”, рекао је отац Бранко.

Изложба је приказала, између осталог, имена првих купаца плацева као и чланова удружења за улепшавање Слане баре, а употпуњена је градским одлукама и натписима из новина из тог периода. Иницијатива Удружења грађана „Мој град Нови Сад” за израду и постављање инфо-табле подржана је на конкурсу који расписује Градска управа за културу.

Директор Историјског архива града Новог Сада Петар Ðурђев је нагласио да је из блата и мочварног насеља изникао један део града којим се сви поносе.

“Данас на Сланој бари имамо модеран булевар и фантастичан мултифункционални објекат намењен претежно културним садржајима, попут многих европских градова”, рекао је Ðурђев и захвалио Градској управи за културу која је подржала пројекат изградње Културне станице.

Градоначелник је обишао и нову Културну станицу „Барка” изграђену на месту старог објекта Месне заједнице „Слана бара”, а у којој су смештене и просторије Месне заједнице, Градске библиотеке, велика мултифункционална сала и пратећи простори за уметнике. Комплетно је уређен партер око објекта са дечјим игралиштем, зеленим површинама, новим садницама, клупама и новом расветом.

Back to top button