Izdvojene vestiSrbija

Вучић: Србија ради на диверзификацији снабдевања гасом

СрбијаРеално/БРАТИСЛАВА/02.06.22.- Председник Републике Србије Александар Вучић истакао је , на панелу посвећеном односу ЕУ и Србије конференцији Глобсек у Братислави, да је приоритет Србије чланство у Унији, и да наша земља ради на диверзификацији снабдевања гасом.

“Истина је да се не може преживети без испоруке гаса. Увек смо били стопостотно зависни од руског гаса. Има и других земаља ЕУ које су у истом положају. Ми радимо на диверзификацији нашег снабдевања”, рекао је председник Вучић одговарајући на питање о новом гасном аранжману са Русијом.

Председник Вучић пренео је да је, управо на Глобсеку, разговарао са потпредседником Европске комисије за међуинституционалне односе и стратешко предвиђање Марошом Шевчовичем, у циљу да се направи заједничка стратегија како да добијемо гас из гасовода ТАП и ТАНАП.

У том контексту је нагласио да је важно да се изгради гасни интерконектор између Бугарске и Србије, као и Северне Македоније и Србије.

“Тек тада можемо да диверзификујемо. То ће нам пружити могућност да добијамо и други гас. Морамо да преживимо и делујемо рационално. Знам да то тренутно нико не жели да чује. Имамо тренутно хистерију током које сви говоре исто, па је тешко за рационалне приче”, нагласио је председник Вучић.

Председник Вучић скренуо је пажњу да на југоистоку Европе постоје Србија, Мађарска које се снабдевају руским гасом и изразио наду да ће Бугарска успети да добије довољно течног нафтног гаса, као што је обећано из Вашингтона, али је изнео и одређену сумњу да ће то бити могуће.

“Нема сумње да ту нема довољно гаса за нас. Пре шест година сам ишао у Баку и разговарао са Илханом Алијевим (председник Азербејџана), али они нису могли да нам обезбеде довољне количине. Сада трошимо три пута више него раније, а потрошња стално расте”, објаснио је председник Вучић.

Према његовим речима преко ТАП-а и ТАНАП-а, од планираних 10 милијарди кубика, би могле одређене количине да добије Србије.

Председник Вучић истакао је да је главни стратешки циљ Србије да постане чланица ЕУ.

На том путу, како је рекао, постоје специфичне ствари које треба да реши Србија, међу којима је и Косово и Метохија, питање на које Београд гледа другачије од појединих чланица ЕУ.

Упитан за говор у Скупштини поводом полагања заклетве за други мандат на месту председника Србије, председник Вучић указао је да је говорио о потреби постизања компромиса са Приштином и да је то битно за пут ка чланству у ЕУ.

На питање о изборима у Србији, утицају односа Србије и Русије и украјинске кризе на њихов исход, али и зашто је Београд и даље савезник Москве, председник Вучић рекао је да му такво питање пружа прилику да каже истину.

“Мислим да су грађани на изборима говорили како су желели”, рекао је председник Вучић.

Додао је да његова странка јесте остварила лошији резултат него на претходним изборима, остваривши 43 одсто гласова, али и указао да је прва следећа снага освојила 12-13 одсто, док су десно оријентисане странке добиле велику подршку, управо због руско-украјинског сукоба.

Председник Вучић рекао је да је Србија реаговала на одговоран начин по питању кризе у Украјини, а да је много гласача било љуто јер је земља у Генералној скупштини УН гласала против руске агресије на Украјину.

То, појаснио је, није зато што Срби имају нешто против Украјинаца, чак напротив, сматрамо их правим пријатељима, већ зато што се сећају шта се Србији десило 1999.године.

“Тада је Србија бомбардована од стране 19 НАТО земаља, и није се водило рачуна о њеном територијалном интегритету. Данас о томе слушамо сваки дан, али тада се о територијалном интегритету Србије није водило рачуна. Извините што сам отворен”, рекао је председник Вучић.

Додао је да Србија и Русија имају традиционално добре односе, које није увек лако објаснити, али је нашкодило странци коју води у изборном дану.

Верује, како је рекао, истовремено треба да делујемо прагматично, да идемо ка ЕУ, што је, како је рекао, и нагласио у својим обраћањима.

Председник Вучић рекао је да Србија није савезник Русије, осудила је политички, јасно оно што се дешава у Украјини, али није увела санкције Русији.

Указао је да се мора разумети политичка ситуација, јер је Србија увек имала подршку Русије и Кине по питању Косова и Метохије, и не жели да изгуби ту врсту подршке.

Додао је да око 42 одсто Срба мисли да је погрешан рат у Украјини, али 76 одсто њих је против санкција Русији.

“Политички, правно гледано, понашамо се принципијелно, јер Србија је увек на страни украјинског територијалног интегритета, али питам поново зашто су данас сви који су гласни у очувању територијалног интегритета Украјине, нису то чинили тако и 1999. године”, рекао је председник Вучић.

Додао је да је Србија увек помагала, донирала новац, медицинску помоћ, скоро три милиона евра, уз хуманитарну помоћ.

Најавио је и да ће сутра посетити украјинске избеглице у Србији, близу Врања, којима држава много помаже.

Нећемо бити део рата у Украјини, рекао је председник Вучић, а на питање модератора зашто, одговорио:

“Зато што не желимо да будемо део рата”.

Свет није црно-бели како неки приказују, ми се држимо принципа

Председник Вучић поручио је да свет није црно-бели, како то неки желе да прикажу, и констатовао да је 1999. године прекршена Повеља УН када је нападнута суверена и независна земља, са циљем одузимањем територије.

Председник Вучић је на питање када ће Србија бити спремна да се суочи, како је речено са траумом Слободана Милошевића, који је окарактерисан кривцем за бомбардовање, узвратио питањем како правдати агресију на суверену земљу, без мандата Савета безбедности УН, што је учињено управо на Србији.

“За нас је Косово и данас део Србије према Уставу. Те 1999. године за све чланице ЕУ је Косово било део Србије. Бомбардовали сте независну, суверену земљу јер се нешто лоше догађало на њеној територији. То је урађено како би се узео део територије Србије. Зашто тако није урађено у Ираку, и зашто није узета Басра, или Алепо од Дамаска?”, упитао је председник Вучић. Истакао је да сви треба да разумеју разлоге и зашто није лако за Србију.

Председник Вучић истакао је да је Србија од почетка говорила јасно свој став у вези Русије и Украјине.

“Ми смо одувек бранили територијални интегритет Украјине. Србија није никада признала Крим као део Русије, није се то догодило и неће. Бићемо увек снажнији у одбрани тога од чланица ЕУ, јер ми имамо принципе. Принципе које су део Повеље УН”, објаснио је председник Вучић.

Указао је да се и данас крши Повеља УН, да нико на западу не поштује Резолуцију УН 12 44, и да нико нема одговор када их пита за то.

Сагласио се да Србија мора да се суочи са прошлошћу, али и са будућности у којој ће, како је рекао, бити потребне одлучне одлуке.

“Али неко мора да уђе у наше ципеле и види да то није тако лако како изгледа, да свет није црно-бели, како неки кажу данас”, нагласио је председник Вучић.

Упитан за санкције против Русије, председник Вучић рекао је да он не верује у санкције.

“Да мене неко приватно пита ја бих саветовао нешто друго”, рекао је председник Вучић.

На питање везано за Косово, председник Вучић рекао је да не крије од грађана Србије да је неопходно постићи компромисно решење, јер само оно може бити од користи за све на Балкану.

Back to top button