Вулин: Рат против мафије није ни близу свог краја
СрбијаРеално/БЕОГРАД/26.12 – Рат против мафије није ни близу свог краја, изјавио је у интервјуу за данашњу “Политику” министар унутрашњих послова Републике Србије Александар Вулин.
Он је подсетио да су разбијене 22 организоване криминалне групе са око 150 чланова, заплењене тоне наркотика, одузете стотине комада наоружања, експлозива, станова, локала, аутомобила и милиони евра у кешу, али то, како је рекао, није ни близу краја мафије.
“Судећи по претњама које стижу председнику Вучићу и још некима од нас мафија је тешко рањена, али још дуго ћемо се борити. Стојим иза онога што сам већ рекао… пре нешто више од годину дана, када сам именован за министра полиције – ”до краја нашег, или њиховог””, истакао је Вулин.
На питање о бившој државној секретарки МУП-а Дијани Хркаловић, која је оптужена за трговину утицајем, а у медијима је представљена као сива еминенција Беливуковог клана, Вулин је рекао да је она оптужена за оно што тужилаштво сматра доказаним.
“Трговина утицајем је озбиљно кривично дело, а ако неке истраге доведу до нових сазнања, по њима ће бити поступано. Ми се не бавимо утиском јавности или осветом, нисмо ми Хашки трибунал, ми радимо по закону”, рекао је министар полиције.
Он је додао да је у истрази убиства познатог београдског адвоката Драгослава Мише Огњановића полиција врло упорна и да не треба сумњати да ће то убиство расветлити у потпуности.
На питање о директору полиције Владимиру Ребићу, Вулин је рекао да он још није отишао у пензију, већ да је по истеку мандата разрешен дужности, а услове за пензију стиче почетком године.
Кандидат за новог директора полиције биће одабран у складу са законском процедуром, рекао је министар Вулин и додао: “Не сумњајте да ћу Влади предложити одличног директора полиције”.
Замољен да прокоментарише оптужбе из Европског парламента да је српска полиција користила прекомерну силу приликом недавних протеста и блокада аутопутева, Вулин је рекао да је захваљујући уздржаности полиције избегнут сукоб и сачуван јавни ред.
Он је оценио да се “после крви просуте на улицама” Луксембурга, Лјубљане, Беча, Берлина, Брисела и Париза не може сматрати озбиљном критика коју је потписало неколико посланика са албанском лобисткињом Виолом фон Крамон на челу.
“Резолуција је била припремљена као део подршке дестабилизацији Србије током протеста и требало је да буде послата након што би се српска полиција сукобила са демонстрантима. Захваљујући уздржаности полиције, сукоб је избегнут, а јавни ред сачуван”, рекао је Вулин.
Поводом инцидената који су се догодили током протеста у Шапцу, министар унутрашњих послова је је рекао да се инцидент са елементима насиља догодио када су демонстранти напали сувозача на грађевинској машини и нанели му тешке телесне повреде, у Нишу где су демонстранти оштетили неколико возила и напали више возача, у Београду, где су на мосту Газела оштетили више моторних возила и напали неколико возача и путника, и у Новом Саду, где су се демонстранти потукли између себе и потом демолирали просторије Покрета социјалиста.
“Већина учесника инцидената је пронађена и процесуирана. Лице које је учествовало у демолирању просторија Покрета Социјалиста је и нарко-дилер код којег је пронађена знатна количина дроге. Полиција је поступала по свим пријавама у Шапцу, где имамо само пријаву за напад на сувозача грађевиинске машине и нападач је пронађен. Чујем да су га по друштвеним мрежама хвалили и славили”, рекао је Вулин.
Он је нагласио да полиција не може да обезбеђује скупове који нису одобрени и за које се не зна где и када ће се дешавати, ко је одговорно лице за њихову организацију, редарску службу и све остало што је законом предвиђено.
“То је као да без дозволе саградите кућу, онда је илегално прикључите на водовод и канализацију, па тужите водовод зато што притисак воде није добар”, закључио је министар унутрашњих послова Србије Александар Вулин.