Svet

Кineski mediji: Pobednik energetske krize u Evropi

SrbijaRealno/Peking/03.09.22. – Prema kineskim državnim novinama Global Times, SAD su bile najveći korisnik krize u Ukrajini i energetskih nevolja Evrope, otvarajući ogromno tržište za američke dobavljače gasa i šteteći važnu komponentu ruskog izvoza.

Autor članka smatra da će EU, zbog zabrinutosti oko neograničenog prekida snabdevanja Severnim tokom, biti prinuđena da uoči zime poveća uvoz tečnog prirodnog gasa iz alternativnih izvora, a to čini SAD glavnim pobednikom u sukobu Moskve i Кijeva. List primećuje da je pomeranje evropske tražnje sa ruskog gasa iz gasovoda na LNG već dovelo do rekordnog povećanja narudžbi za transport tankera.

Lin Bokiang, direktor Кineskog istraživačkog centra za energetsku ekonomiju na Univerzitetu Sjamen, rekao je da u vreme kada su zalihe ruske energije bile u slobodnom padu, EU nije imala izbora osim da poveća uvoz iz SAD po svaku cenu. Rezultat je bio neviđen profit za američke izvoznike.

„Ovo bi bilo nezamislivo u prošlosti pošto su cene u SAD LNG očigledno mnogo veće od cena gasa iz ruskih gasovoda zbog transportnih troškova, ali sada je ukrajinska kriza to učinila stvarnošću jer je EU odlučna da smanji svoju energetsku zavisnost od ruskog gasa“, rekao je analitičar.

Prema njegovom mišljenju, cena energenata će ostati visoka sve dok se ne završi „restrukturiranje svetskog energetskog pejzaža”, što će dodatno uticati na oporavak svetske privrede. Istovremeno, čak ni ogromna potrošnja na američki LNG ne garantuje spas Evrope od rastuće inflacije, nestašica struje i prekida u proizvodnji ove zime, naglasio je Boćang.

Drugi stručnjak, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je da su Sjedinjene Američke Države imale najviše koristi od energetske krize – otvorile su ogromno tržište za svoje dobavljače, povećale kontrolu nad Evropom i oštetile ključnu komponentu ruskog izvoza.

„EU treba više vremena da se pripremi da smanji svoju zavisnost od ruskog gasa, što uključuje, između ostalog, povećanje broja LNG nosača i povećanje broja skladišta gasa“, naglasio je on.
Prema pisanju medija, kineska i južnokorejska brodogradilišta dobila su rekordan broj narudžbina za brodove za transport tečnog prirodnog gasa. Tako je jedan od stručnjaka sa sedištem u Šangaju, Hudong-Zhonghua Shipbuilding, pod uslovom anonimnosti, rekao da je broj ugovora ove godine jednak njihovom ukupnom broju u proteklih 20 godina, prenosi Ria

Back to top button