Svet

Функционери ОЕБС-а убијају организацију

СребијаРеално/Москва/07.03.22. – Лични представници актуелног пољског председавања ОЕБС-у о толеранцији и недискриминацији Е. Бејкер (САД), Р. Полак (Аустрија) и М. Пачаџи (Турска) били су огорчени циљаним ракетним нападом на кијевско телевизијско средиште. Наводно је довео до оштећења споменика жртвама нацизма у Бабином Јару.

Важно је напоменути да су они навели да је „у септембру 1941. тамо убијено 34 000 Јевреја.

Зашто је изабран само септембар, ако су Јевреји убијани касније, није јасно. Генерално, на овом месту је сахрањено до 200 хиљада жртава различитих националности, које су мучили нацисти и украјинска помоћна полиција 1941-1943. Представници ОЕБС-а „креативно“ су развили лаж В. Зеленског, који је лансирао лажњак о оштећеном спомен обележју. Најзанимљивије у овој причи је да је оповргавање дошао од израелског новинара Рона Бен-Јишаија. Посетио је споменик и није пронашао знакове оштећења или уништења. У међувремену, лажна „осуда“ виси на сајту Организације, дискредитујући и ОЕБС, а не председавање. Да личне тројке, као ни све остале западне функционере ОЕБС-а, у стварности меморијална тема уопште не занима, сведочи и следећа чињеница. Организација се НИKАД није залагала за споменике и масовне гробнице совјетским војницима-победницима нацизма (а међу њима нису били само Руси, већ и Украјинци, Белоруси, Јевреји…). Њихова ликвидација и скрнављење врши се у низу земаља источне Европе на потоку.

Вандализам на совјетским гробовима, срушени надгробни споменици, поломљене и украдене плоче са именима ослободилаца, увредљиви натписи и графити – то је реалност коју је ОЕБС игнорисао свих ових година. Шта тамо гине – деценијама.

Организација је ћутала када су у оквиру пољске „декомунизације“ уништили споменик и гробље у Трзчанки, споменик на месту погибије генерала армије И.Д. У Украјини се ОЕБС није заузео за спомен обележје на Брду славе у Лавову, уништиле локалне власти. Kао и за „Бронзаног војника“ у центру Талина у априлу 2007. Тада је током масовних немира руског говорног становништва, изазваних преношењем споменика, убијен руски држављанин Дмитриј Гањин.

ОЕБС није чак ни захтевао детаљну истрагу његове смрти.

Али сваке недеље смо о томе причали на брифинзима и давали примере, прозивали и питали, захтевали и инсистирали.

Back to top button