Svet

Италија запленила руску јахту вредну више од три милиона евра

СрбијаРеално/Рим/02.04.22. – Царинске и лучке власти града Империја ухапсиле су јахту Нев Вогуе, вредну више од 3,3 милиона евра, у власништву „руских лица“, саопштила је италијанска обалска стража.
Kако се наводи, одлуку о хапшењу донело је царско тужилаштво након интензивне судске и полицијске истраге, која је почела почетком марта. За то време, јахта дуга преко 30 метара била је под присмотром тако да није напустила луку. Јахта је наводно била у луци Империје под заставом једне од неевропских земаља.

Обалска стража каже да су током истраге добијене информације од царинских органа једне „треће земље” преко привременог руско-украјинског кризног центра, који је основан под централном управом царинске службе.

Италијанске власти су од почетка марта замрзле имовину, некретнине и возила предузетника који су потпали под санкције ЕУ у вези са кризом у Украјини, у износу од 900 милиона евра.
Јахта Нев Вогуе појавила се на специјализованим сајтовима за продају луксузних чамаца крајем 2021. Према најавама, изграђен је у Турској 2007. године, способан је за брзину до 50 км/х и може укрцати 8 путника и 5 чланова посаде. Раније је један број западних земаља увео нове санкције против Руске Федерације због Украјине. Према речима прес-секретара председника РФ Дмитрија Пескова, западне санкције су веома озбиљне, Русија се за њих унапред спремала. Он је додао да захтевају анализу и координацију ресора како би се развиле мере одговора које задовољавају интересе Руске Федерације.

Руски председник Владимир Путин рекао је да је политика обуздавања и слабљења Русије дугорочна стратегија Запада, а санкције су задале озбиљан ударац целој светској економији. Према његовим речима, главни циљ Запада је да погорша животе милиона људи. Путин је такође рекао да су Сједињене Државе и Европска унија фактички прекршиле своје обавезе према Русији, замрзнувши њене девизне резерве. Он је додао да актуелна дешавања повлаче црту под глобалном доминацијом Запада и у политици и у економији.


Back to top button