Svet

Шта је обележило 2021. широм света

СрбијаРеално/БЕОГРАД/31.12 – Борба против коронавируса заједнички је именитељ за скоро све земље света. О томе шта је још обележило 2021. годину на различитим светским мердијанима говоре дописници и сарадници РТС-а из Чикага, Милана, Перта, Москве и Торонта.

Александар Жигић из Чикага, који се тренутно налази на одмору на Флориди, истиче да је година на истеку за Американце била необична на многе начине, не само због епидемије коронависуса и ступања на дужност новог председника Џозефа Бајдена.

Пре свега, како истиче Жигић, инлфација је на највишем нивоу у последњих 40 година – нарочито расту цене бензина, прехрамбене робе, струје, гаса, одеће, здравственог осигурања.

Жигић подсећа на традиционални ватромет на њујоршком Тајмс скверу којим се прославља улазак у Нову годину. Већина градова организоваће ватромете док ће само они највећи, попут Њујорка и Мајамија, приредити и концерте.

И српска дијаспора приредиће свој новогодишњи програм у Чикагу, где ће гостовати певачи из Србије, али на неким местима концерти су отказани због малог интетресовања.

Жигић указује на чињеницу да је Флорида постала једна од најпопуларнијих савезних држава у САД пошто су власти веома либералне када је у питања епидемија коронавируса.

“Овде се нигде не носе маске, гувернер Десанитс је отворио државу због туризма, а рестрикција готово нема. Цене кућа много су ниже него, на пример, у Kалифорнији, а многи Американци имају могућност да раде онлајн са Флориде без обзира где им је седиште компаније”, објашњава Жигић.

Многи летови широм САД отказани су јер вирус хара међу кабинским особљем, а америчко Министарство здравља изашло је у сусрет авио-компанијама па је обавезни карантин скраћен на само пет дана.

Подсећа да је велики број грађана вакцинсан, али има и оних који се још нису имунизовали. У Чикагу се недељама чека на бустер дозе. Универитети опет прелазе на онлајн наставу, инсистирајући да студенти буду вакцинисани и трећом дозом, наводи Жигић.

Италија Нову годину дочекује са још строжим епсдемијским мерама. Од грађана се захтева поседовање суперзелене пропуснице за скоро сва места и активности, као и за градски превоз. Kо није вакцинисан, у Италији више не може да води нормалан живот.

Сања Лучић, дописница РТС-а из Милана, каже да је атмосфера у Италији све само не празнична, будући да је ванредна ситуација продужена до 31. марта.

“Увођењем суперзелене пропуснице, невакцинисани не могу ни у један затворени простор, а сад ни на отворени”, додаје Лучић.

Указује на то да су декретом Владе Италије прославе Нове године забрањене. Италијани вечерас могу да буду код куће или да буду у ресторанима, где се резервације масовно отказују.

Лучићева каже да ће Италијани памтити 2021. годину по вакцинацији, која је почела пре тачно годину дана, од када је око 70 одсто грађана имунизовано.

Kао значајни догађаји на Апенинском полуострву истичу се: Златни глобус певачице Лауре Познини, победа на Евровизији групе Манескин, као и титула европских првака италијанских фудбалера.

Ту је и, како додаје, доста златних медаља на Олимпјским играма у Токију, а као велики успех доживљена је златна медаља одбојкашица на Европском првенству, где су, како у Италији кажу, коначно победиле “црну бештију”, репрезентацију Србије.

Ђорђо Паризи добитиник је Нобелове награде за физику, по биртанском магазину Економист, Италија је земља године највише заслугом новог премијера Марија Драгија, каже Сања Лучић.

Према њеним речима, годину на измаку у Италији су обележили и протести против епидемијских мера, пад жичаре у Ломбардији, када је погинуло 14 особа, ерупција Етне.

Новинар Мато Павићевић, уредник аустралијске телевизије, која емитује програм и на српском језику, ТВ МИС, каже да је на том Србији далеком конитиненту годину обележила пандемија ковида са веома строгим мерама.

Подсећа да су од првог налета пандемије власти издвајале огромна седства како би се одржала економија.

Павићевић из Перта у савезној држави Западна Аустралија наглашава да је вакцинација на највишем могућем нивоу, са 93 одсто датих првих доза и 81 одсто других, као и да теку припреме за давање бустер дозе.

Истиче да свака савезна држава има своја епдемијска правила и да је Западна Аустралија потпуно затворена са 13 новозаражених, а да је у Новом Јужном Велсу и Сиднеју, и поред 22.000 инфицираних, све отворено.

Говорећи о прослави Нове године, Павићевић каже да ће свака савезна држава понаособ у последњем тренутку одлучити о томе.

Kао куриозитет, Павићевић истиче да, због забране путовања између аустралијских држава, национална авио-комапнија “Kвантас” из Сиднеја организује летове до јужног пола и назад.

Указује на то да се климатске промене осећају, поново је стигло лето и издата су упозорења на пожаре, који су обележили и почетак године на измаку. Потом су, додаје, уследиле поплаве у Сиднеју.

Велики број становника је референдумом, пре 30 година, одлучио да британска краљица остане шеф државе, а њу представљају гувернери савезних аустралијских држава.

Према његовим речима, смрт принца Филипа, војводе од Единбурга, дала је крила републиканским снагама у Аустралији које су почеле да агитују за нови референдум о раскиду са британском круном.

Дописник Вечерњих новости из Москве Бранко Влаховић каже да ће се 2021. година у Русији памтити по рекордном броју заражених и умрлих од коронавируса.

Додаје да већина овдашњих новинара каже да ће се памитити и по томе што су сви учили да живе под маскама. Наводи да је изграђено много нових болница, ковид одељења, истичући да су ковид бројке застрашујуће и да је од почетка епидемије у Русији умрло 625.000 људи.

Велики број је и тестираних, па је, како каже, једно време било више од 30.000 новозаражених на дневном новоу, што би поново могло да се очекује због новог, омикрон соја.

Политички живот обележили су затегнути односи са Вашингтоном. “Атмосфера је лоша, а доказ за то је да је у синоћњем разговору председик САД Џозеф Бајден претио свом руском колеги Владимиру Путину новим санкцијама, док је руски председник рекао да би у том случају то могло да доведе до потпуног прекида дипломатских односа”, напомиње Влаховић.

Новинарка из Торонта Биљана Туцаков каже да ће у том канадском граду други пут узастопно прослава уласка у Нову годину бити отказана, а овог пута због ширења новог соја коронавируса, омикрона.

Становници Торонта десестоминутни ватромет моћи ће, осим у диркетном телевизијском преносу, да виде из различитих делова града, а у наставку програма гледаће већ снимљене наступе локалних уметника.

Back to top button