Izdvojene vestiSrbija

Министар Стефановић о набавци “корнета”: Србија сада има убојито оружје

СрбијаРеално/БЕОГРАД/28.12. – Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић каже за РТС да су противоклопне ракете “корнет” руске производње, које су средином месеца стигле у Србију, заиста импресивно средство и да Србија сада има једно убојито оружје. Наводи и шта ће све ново од наоружања бити набављено у наредном периоду, али и да ли ће се одлучити за набавку совјетских или француских авиона.

Противоклопне ракете “корнет”, руске производње, средином месеца стигле су у Србију. Реч је о једном од најсавременијих противоклопних система наоружања.

“Заиста се ради о импресивном средству, ради се о преносивом противоклопном систему који може да гађа сваки оклопни циљ, и тенкове и оклопне транспортере и бункере, и покретне и непокретне, на даљинама до осам километара што је заиста импресивна даљина и Војска Србија сада заиста има једно убојито оружје”, наводи Стефановић.

Додао је да “корнет” има висок степен пробијања – преко 1.200 милиметара после реактивног оклопа.

“То је веома дефанзивно средство којим ви осигуравате да не постоји нико ко може да угрози земљу оклопним возилом или да на било који начин мисли да може да изврши агресију на Србију, а да не зна да имамо адекватно оружје за одговор било који тенк да се појави на нашој територији”, додао је министар.

Истиче да ће ракете “корнет” пре свега ићи у 72. специјалну бригаду.

“Они ће бити инсталирани на наше ‘милоше’, али наравно и у друге јединице које Генералштаб одреди као носеће, односно оне којима је ово оружје потребно”, нагласио је Стефановић.

У домаће фабрике биће уложена 142 милиона евра

Буџет за Војску Србије следеће године је преко милијарду евра, а Стефановић каже да то није само повећање буџета него стратешко инвестирање како би се обновиле могућности наше земље, наше индустрије и војске, али да се опремимо и страним наоружањем, јер морамо да пратимо трендове.

Навео је да је са председником договорено да се уложе 142 милиона евра у домаће фабрике.

“То није новац који је намењен за набавку било чега, то је управо новац за фабрике и за повећање њиховог капацитета, јер ми хоћемо да оне буду у корак са временом. То је огроман новац и да помоћу тог новца оне повећају своје капацитете, да могу више да произведу, квалитетније и боље него до сада”, навео је Стефановић. 

Поред тога, навео је и за наредних пет година 1,25 милијарди евра, које ће се највише користити из домаћег програма, тј. из тих фабрика.

“Пред њима ће бити захтеван и амбициозан задатак да у складу са захтевом Генералштаба испуне захтеве за набавку и опремање наше војске”, додао је министар.

Шта ново од наоружања стиже 

Министар Стефановић је најавио и шта ново од наоружања стиже у нашу земљу у наредној години.

“У 2022. години имаћемо шест нових “нора”, шест нових наших хаубица да се попуни један комплетан дивизон, ми их до сада имамо 12, имаћемо 18 “нора”, нових 12 “пасарса”, нових 18 “лазара”, нових 20 “милоша”, нових 10 “МРАП-ова” – то су оклопни транспортери са највишим нивоом заштите, нових 2.000 комплета балистичке заштитне опреме и 2.000 пушака модуларних које производи ‘Застава'”, навео је Стефановић.

Поред тога, биће ту и три Ми-17 хеликоптера руске прозводње, “мистрал” ракете 18 сетова који ће бити монтирани на “пасарсе”, пет “малих милоша”, 66 “хамера”, 10 БОВ ОТ-ова.

“То је само оно што је већ плаћено, уговорено и већ се производи највише у домаћим фабрикама”, рекао је министар.

Поред тога, како каже, уговорена су 22 нова радара који ће стићи у наредним годинама и то ће омогућити да Ратно ваздухоповство буде много способније да надгледа целу територију.

“Стићи ће нам четири Ми-35 у наредним годинама, четири хеликоптера која смо поручили из Руске Федерације. То су заиста звери на небу и наоружани веома моћним наоружањем, два транспортна авиона C-295 CASA који ће умногоме помоћи да и наши момци и девојке из Ратног ваздухопловства добију једну нову способност, јер је то озбиљан авион за транспорт, а и за падобранце веома значајан”, наводи Стефановић.

Истиче да ће стићи и 10 Х-145 “Ербасових” хеликоптера и нове две батерије “панцира” у наредним годинама. “То је нешто што ће умногоме ојачати и обезбедити наше небо”, додаје он.

Хоћемо ли купити Ми-35 од Кипра

Помињала се и куповина Ми-35 од Кипра. На питање колико нам се исплати набавка тих половних хеликоптера, Стефановић каже да ће Ратно ваздухопловство дати процену, а све зависи по којим ценама ће се добити.

“Када се договарамо о томе, то није само куповина. Када се о томе договарамо, договарамо се о сетовима за модернизацију и ремонт, уграде им се потпуно нови делови. Детаљни и комплетни ремонт се ради тако што се све скине с њих, ставе нови делови и ви добијете нови хеликоптер, али ви у том захтеву тражите модернизацију и ниво који је вама потребан”, објаснио је Стефановић.

Онда се израчуна колико кошта тај хеликоптер, ремонт и модернизација са сетом резервних делова, са сетом наоружања и са капацитетима за смештај. “То јесте један од проблема које имамо, трудимо се да убрзано радимо на изградњи хангара и хала за смештај свега тога”, додао је министар.

“Када све то израчунате, онда видите да ли нам се то ислати или не, али поставља се ту још неколико питања – имате ли бољу опцију, имате ли алтернативу, имате ли нешто да можете да добијете повољније, брже, ефикасније узимајући у обзир да користите такву врсту хеликоптера, да имате механичаре који су обучени за рад на њима, да имате пилоте који су обучени да лете на њима и да имате знање како да их употребљавате у војничком смислу у тактици и стратегији”, рекао је министар.

Истиче да је процена за сада да ће нама то одговарати, али да ће Ратно ваздухопловство имати последњу реч да ли нам то треба или не.

Стижу ли совјетски или француски авиони

Када је реч о ловачкој авијацији и томе да ли ћемо имати могућност да бирамо совјетске или француске авионе, Стефановић каже да је у сваком случају у питању огроман новац, као и да су стратешка разматрања у том смислу у току.

“Оно што је Ратно ваздухопловство рекло председнику, они су се определили у овом тренутку више да се узму ‘рафали’ француске призводње, али када будемо урадили све анализе, видећемо за шта ће се војска определити”, закључио је Стефановић.

Back to top button