Sport

Почела 70 – јубиларна Турнеја 4 скакаонице, Кобајаши најбољи у Оберсдорфу

СрбијаРеално/ОБЕРСДОРФ/29.12 – Јапанац Рјоју Кобајаши победио је вечерас на такмичењу у скијашким скоковима у Оберсдорфу, првој станици традиционалне Новогодишње турнеје четири скакаонице.

Друго и треће место освојили су Норвежани Халвор Егнер Гранеруд и Роберт Јохансона. Четврто место освојио је још један Норвежанин Маријус Линдвик, док је најбољи у генералном пласману Светског купа Немац Карл Гајгер заузео пето место.

Негативно је изненадио троструки шампион и бранилац трофеја Пољак Камил Стох, који се није ни пласирао у другу серију.

Наредна станица, традиционално 1. јануара, је Гармиш-Партенкирхен.

Сваке године од 1952. Немачка и Аустрија су домаћини такмичења, о чијем освајању машта сваки ски скакач. Победник турнеје је спортиста са највише освојених поена на све четири скакаонице, у Оберстдорфу и Гармиш-Партенкирхену у Немачкој и Инсбруку и Бишофсхофену у Аустрији.

Турнеја је једно од најзначајнијих такмичења током сезоне на којој сваки скакач жели да тријумфује, а победа може да се пореди са освајањем Кристалног глобуса у ФИС Светском купу или златне медаље на Зимским олимпијским играма.

Легенда турнеје је финац Јане Ахонен, једини спортиста који је пет пута тријумфовао. Нјегова четврта титула је остала упамћена, те 2006. године први пут у историји виђена деоба првог места, јер је и Јакуб Јанда сакупио исти број бодова. Немачка је најуспешнија нација са 16 победа, 15 је забележила Финска, Аустрија 14, а Норвежани су десет пута победили.