Društvo

Психолог саветује како да проведете Нову годину са најмлађима

СрбијаРеално/БЕОГРАД/25.12 – Потрудите се да време са децом максимално искористите, јер су празници прилика да их научите неким важним људским и животним вредностима, а уједно и време креирања лепих успомена, каже психотерапеут Недељко Рвовић.

Новогодишњи празници увек су праћени дозом узбуђења, како за одрасле, тако још више за децу. То је прилика у којој родитељи и деца више времена проводе заједно, а самим тим и шанса за још веће међусобно зближавање и повезивање.

За најмлађе је то посебно узбудљив период године, јер тада пишу писма Деда Мразу од којег очекују поклоне.

То је време када истичу колико су били добри, слушали родитеље, уче се да траже опроштај за грешке које су правили…

“Празници, а нарочито новогодишњи, за већину деце представљају велики догађај и време када се њима испуњавају жеље”, каже за Телеграф психотерапеут Недељко Рвовић.

Како објашњава, празници су време поклона и жеље да дарујемо другима, па пружају прилику за развијање особина као што су дарежљивост, емоционална повезаност, али и осећај за друге.

“Празници свакако представљају идеално доба за провођење више времена са децом. Кроз породичну повезаност, традицију и догађања дете развија сопствени идентитет, емоционалност, социјализацију и припадање, и тако задовољава потребе за осећајима љубави, поштовања, уважавања и прихватања”, каже Рвовић.

Он наводи да је то време када дете усваја позитивна родитељска искуства везана за празнике, чиме се учи да поштује једноставне, али посебне животне тренутке и прихвата значај међуљудских односа у животу.

“Ово је право време за стварање и неговање породичне традиције. Да би нешто постало традиција, потребно је понављање. Родитељи са својом децом понављају ритуале из свог детињства које су њих научили њихови родитељи. Тако се дете учи породичној традицији и код њега се развија осећај припадности. Децу треба учити да живот чине једноставни тренуци са породицом, а да су празници право време за њихово стварање”, истиче психотерапеут.

Он додаје да новогодишње празнике везујемо за Деда Мраза, поклоне, снег, санке, грудвање и широки дечији осмех, јер колико год имали година, били озбиљни и одрасли, да бисмо иоле доживели овај догађај онако како доликује, неопходно је да свет посматрамо дечијим очима, па макар то било ових пар недеља док празници трају.

“То је прилика и да одрасли уживају у радостима празника и подсете се детињства. Вероватно детету не би било толико занимљиво да цео дан проводи у јелу и излежавању, као неким одраслима, зато је неопходно да размислимо шта би то било што можемо да радимо, а да и ми одрасли заједно са њима да уживамо. Поподневна шетња по граду и разгледање украса на улици и по продавницама или санкање и грудвање испред куће, можда је то оно што нам је свима потребно”, каже саговорник Телеграфа.

Празници су прилика да децу учимо како да постану бољи људи.

Он наводи да је важно имати на уму да је деци млађој од две или три године значење празника прилично апстрактно.

“Немојте да будете разочарани уколико дете у раном узрасту не дели ваш ентузијазам. Прилагодите му се и не реметите превише његову рутину. Свакако, учините тај дан посебним и другачијим од осталих, али само у мери у којој то детету прија. У сваком случају, уложите мало труда, смислите шта би се вашем детету највише допало и по чему желите да памти сваки празник проведен са вама. Веома брзо, чак брже него што родитељи мисле, доћи ће време када ће детету постати досадно седење код куће са мамом и татом, и када ће пожелети да празнике проводи са друштвом свог узраста. Због тога се потрудите да време са својом децом док су мањи искористите максимално, будите њихов Деда Мраз, Снешко Белић, њихов друг, саиграч, њихов ослонац и све што им је потребно”, саветује психолог.

Он додаје да су празници идеално време када би се требало сетити и оних мање срећних од нас.

“Одвојите нешто новца и времена и заједно са дететом изаберите и спремите пакетић, па га однесите у дом за децу без родитељског старања, колективни центар, сигурну кућу… Или претресите кутије са играчкама и сликовницама и поклоните их. Осећај да сте од срца и са љубављу нешто изабрали и поклонили, улепшаће вам празнике. Што је најважније, на тај начин ћете научити дете колико среће и љубави има у давању и даривању, јер осећај када некоме нешто пружамо, помажемо или дајемо не може да се упореди ни са чим на свету”, каже Рвовић.

Како истиче, ово је време када са децом можете да радите неке ствари за које иначе немате времена током године.

“Будите креативни, направите заједно божићне и новогодишње колачиће, снимите ваш новогодишњи породични филм, поменули смо већ дељење играчака које ће децу научити великодушности… Окитите заједно јелку и украсите кућу, за њих ће то бити прави доживљај. Направите породични маскенбал, а једно вече искористите да смишљате или читате новогодишње приче”, наводи психотерапеут.

Он истиче да су родитељи деци узор и пример у свим ситуацијама, и да од њих највише уче.

“Зато дајте оно најбоље од себе детету да би оно могло да израсте у доброг човека, јер то јесте поента празника, традиције и родитељства”, поручује Рвовић.

Back to top button