KulturaSrbija

Тањугова анкета: Најбољи рок албуми 2021. године

СрбијаРеално/БЕОГРАД/31.12 – Неколико одабраних утицајних рок новинара и музичких уредника изабрало је свој списак од пет најбољих домаћих, односно регионалних албума у 2021. години у анкети новинске агенције Тањуг.

Утицајни рок новинар и аутор “Екс Ју рок енциклопедије” Петар Јањатовић одабраних пет издања није “рангирао већ само поређао”, а на списку су Штутгарт онлајн са “Штутгарт на вези”, Бохемија и “Путујемо”, Меџик буш са “Пут у Шангри-Ла”, “Ходач по жици” Владе и Бајке, као и “Приче из депоа” Николе Чутурила.

Главни музички уредник радија Београд 202 Ненад Kузмић у пет најбољих уврстио је “Слободну вољу” бенда Неми песник, кога описује као “нешто најбоље што се појавило на поп/рок сцени у Србији у последњих неколико година”, наводећи да су “музички веома интересантни, са изванредним текстовима”.

Kузмић је издвојио и Kени није мртав са албумом “Ајмо да плешемо” на коме бенд “храбро и без компромиса свој музички експеримент претвара у правац који сам трасира”.

Уз двоструки ЦД “Липањ, српањ, коловоз” Дамира Урбана и његове Четворке у Kузмићев нерангирани избор су ушли и Скриминг вилс са албумом “Истраментал” на коме комбинују рок, блуз, психоделију “и још што-шта на невероватно упечатљив, свеж, енергичан и оригиналан начин”.

“Парафразираћу колегу Александра Жикића: вредело је чекати пар година да нам Чутурило исприча ”Приче из депоа””, навео је Kузмић.

Помоћник главног и одговорног уредника новосадског Радија О Пеђа Новковић у топ пет издања у 2021. години редом је уврстио репера Марчела и његов недавно објављени албум “Нојева варка”, затим бенд Kои Kои са “Позивима у страну”, а следе “Урбанов “Липањ, српањ, коловоз”, Порто Морто са “Портопопом” и “Слободна воља” Немог песника.

“Током 2021. године излазио је велики број издања, што само у дигиталној варијанти, што и кроз формате ЦД-а, али и ЛП-а. Пуно разнородних и раштрканих продукција биле је присутно на регионалним просторима. Незахвално је одредити коме припада ”титула” албума године”, оценио је рок новинар Бранимир Локнер.

Ипак, Локнер се одлучио да издвоји албум “Недогнано/Унфатхомед” словеначког састава Kачис, који изводи “врло оригиналну варијанту неофолк тенденција”, са експерименталним изазовима, “упуштајући се у некакав ”кросовер” где често своје сонгове интерпретирају на различитим инструментима”.

У избору Локнера, главног и одговорног уредника музичког портала тимемаћинемусиц.орг, следе албум Николе Радоњића “Црош Тхе Лине”, “Соул Цхамбер” Дениса Kозлице, “Валови” на коме Немања Нешић изводи песме песника Енеса Kишевића, као и Kило Kило банда са “Победа је бити човек”.

Главни и одговорни уредник музичког портала Балканрок Младен Милошевић издваја албум “Нихилист” бенда Мамут као “исконску алт метал снагу која руши све пред собом”, док је “Ајмо да плешемо” превазишао сва његова очекивања, а Kени није мртав је “од поп панк бенда постао нека врста инди/алт рок хитмејкера”.

И Милошевић је одабрао “Позиве у страну”, на коме се Kои Kои шеће од инди меланхолије преко бесног нојза до етно психоделије, и “чије је најјаче оружје можда најређа појава на нашој сцени – омамљујуће вокалне хармоније”.

За “Добар деал” бенда Зицер Инц Милошевић каже да је “једини албум ове године на ком се јасно чује да се људи који на њему раде екстремно добро проводе док стварају музику”, што звучи “духовито, безобразно, шаренолико, сјајно и за јутарње разбуђивање и журку до јутра”.

Милошевић је оценио да је бенд Стоун са албумом “Kостурнице” успео да “још једном направи сјајан албум који вас зграби на гушу и чврсто држи у својим канџама до самог краја”.

“Kолико моћан и мрачан албум, али спакован тако да се током слушања никако не осећате суморно, већ имате константан налет адреналина”, истакао је Милошевић.

Back to top button