Svet

Зашто Kина и САД не воде дијалог о стратешкој стабилности државе

СрбијаРеално/Вашингтон/28.07.22. – Kина никада неће пристати да започне преговоре са САД о стратешкој стабилности, рекао је Франклин Милер, директор истраживачког института Сцовцрофт Гроуп, у среду, уочи разговора заказаног за четвртак између америчког председника Џоа Бајдена и кинеског председника Си Ђинпинга.
Kако је раније саопштила Бела кућа, први телефонски разговор у неколико месеци између двојице лидера обавиће се 28. јула.

„Да будем искрен, не мислим да ће Kина пристати да седне за преговоре о стратешкој стабилности. То је нека врста једнорога за којим јуримо. Kина нам је изнова и изнова говорила да следи забрану прве употребе. политике и да је то једино о чему треба да знамо“, рекао је Милер током панел дискусије на годишњем симпозијуму о стратешком одвраћању у Небраски.

Према Милеровим речима, оваква реторика је „штит” који користи Пекинг да избегне разговоре са САД о тако важној теми. „По мишљењу Kине, откривање информација у овој области довешће до рањивости“, додао је аналитичар, увиђајући да је мало вероватно да ће САД некако преокренути ситуацију у овој области у своју корист.

Још један аспект овог проблема, наставио је амерички експерт, јесте да је број наоружања које је данас потребно Сједињеним Државама да би истовремено обуздале Kину и Русију много већи него претходних година.
„Споразум о стратешком офанзивном наоружању (са Русијом) закључен је у ери када Русија није била тако озбиљна претња, а Kина је била ван игре. Свет се од тада променио. А количина наоружања која нам је потребна да бисмо истовремено садржали и једно и друго. промениле су се и Руска Федерација и Kина“, преноси Риа

Back to top button